Praca Siedlce i okolice – najnowsze oferty pracy w Siedlcach

Czy Drukarki fiskalne warto poznać?

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Po cóż są potrzebne drukarki fiskalne? Czy firmy muszą je mieć? Jakie drukarki są na rynku? Oto kilka wątpliwości, które często mają firmy. Wiadomo, że firma jest podmiotem gospodarczym, który np. sprzedaje hurtowo lub detalicznie. Weźmy pod uwagę firmę handlującą paliwami płynnymi. Jest on wykonywany w placówkach handlowych, czyli na stacjach paliw w tym przypadku. Paliwo kupują firmy oraz osoby indywidualne. Drukarki fiskalne podłączone do komputerów muszą być na takiej stacji. Codziennie wystawiane są faktury i mogą to być nawet 3 miliony faktur miesięcznie. Drukowanie kopii faktur VAT oraz ich archiwizowanie przez pięć lat kosztuje sporo czasu i pieniędzy.

Najlepsze są drukarki fiskalne mające możliwość elektronicznego zapisu kopii drukowanej dokumentacji. Drukarki fiskalne muszą mieć homologacje oraz spełniać wymagania techniczne. Wszystko to określone jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, które muszą spełniać kasy fiskalne oraz drukarki fiskalne. Firma może drukować oryginały oraz kopie faktur, z wyjątkiem e-faktur, czyli faktur elektronicznych. System elektroniczny jest bezpieczny, ponieważ przechowuje wszelkie dane, nie pozwalając na ingerencję w nie oraz ich modyfikowanie. Dostępność do danych jest możliwa w każdym momencie. Zastąpienie kopii papierowych faktur kopiami elektronicznymi jest znakomitym rozwiązaniem – oszczędza miejsce i czas. Poza tym papier łatwiej może ulec zniszczeniu niż dokumentacja w formie elektronicznej.

Firma wystawiająca fakturę i rejestrująca operacje na drukarkach fiskalnych musi zapewnić autentyczność faktury, integralność treści faktury, czyli oryginał i kopia faktury muszą być takie same oraz czytelność faktury – nie można stosować wymówek, że faktura zniszczyła się, papier wypłowiał, druk został zatarty. Kontrolerów absolutnie to nie interesuje. Oni spytają o czytelną fakturę i poproszą o jej okazanie podczas każdej kontroli. Kontrole mogą być przeprowadzane tak często, jak tylko zechce urząd skarbowy.

Podsumowując, Drukarki fiskalne warto poznać, wypytać o ich parametry, jakość, długość czasu gwarancji, dostępność serwisu, czyli czy na przykład serwis nie znajduje się w innym kraju, bo to może przysporzyć wielu kłopotów posiadaczom drukarek fiskalnych. Każda awaria drukarki wymaga albo przestoju, albo używania drukarki fiskalnej rezerwowej – rekomenduje się posiadanie takiej drukarki na stanie danej firmy.

Comments are disabled